I et av Oslos mest ikoniske og kulturrike områder ligger Scandic Holmenkollen Park. Nå har tilgjengeligheten til den populære destinasjonen økt, takket være en bærekraftig heisløsning levert av Hydroware og Motum AS. Heisen står i moderne kontrast til den historiske konteksten den befinner seg i. Samtidig bidrar den til å fremheve de anerkjente detaljene fra det gamle sanatoriet, også kjent som Dragebygget. Scandic Holmenkollen Park har rett og slett utvidet sin tilgjengelighet – samtidig som den storslåtte arkitekturen er bevart.
Lang historie flettes sammen med ny teknologi i en modernisering
129 år med historie og kultur klinger fra toppen av Holmenkollen, nå som det renoverte Scandic Holmenkollen Park igjen har åpnet etter en omfattende 15 måneder lang oppgradering. Som et sted kjent for sin rike kulturarv og som et av Norges mest besøkte turistmål, rettes det betydelig oppmerksomhet mot hotellet og dets estetiske uttrykk.
Dragebygget, oppført i ikonisk norsk dragestil, har vært en kulturell og kjent møteplass i over et århundre. Nå kan enda flere oppleve hotellet, som har blitt mer tilgjengelig takket være en bærekraftig heisløsning fra Motum AS og Hydroware. For å sikre at den nye installasjonen skulle oppleves som en genuin del av bygningen, har hele prosessen og alle designvalg vært preget av respekt for bygningens historie.
En tilført dimensjon
Et av de viktigste spørsmålene når en ny heis skal installeres i en eldre bygning, er selve plasseringen. For Camilla Aasgaard, arkitekt i Mellbye Arkitektur Interiør, viste ett alternativ seg å være det åpenbare valget – både funksjonelt og designmessig.
– Flere alternativer ble vurdert før vi landet på den beste plasseringen for heisen, sier Camilla. Den ubestridt beste løsningen viste seg å være i det eksisterende trappehuset. Heisen nås fra Kongens inngang i bakgården og gir service og tilgjengelighet til alle tre hotelletasjene samt vinkjelleren.
Trappehuset og den opprinnelige trekonstruksjonen, med sine håndskårne detaljer, er bevart i utmerket stand. Det var utfordrende å legge til en heissjakt midt i trappehuset uten å frata det sitt ikoniske uttrykk. Et tett samarbeid mellom Mellbye Arkitektur Interiør, Hydroware og Motum AS resulterte i en heis som nå står i moderne kontrast til Dragebyggets historiske omgivelser. Camilla Aasgaard mener kontrastene løfter frem bygningens historie, ettersom detaljene i stål- og glassinnkapslingen fremhever det gamle, robuste treverket.
– Vi valgte heiskabin og sjakt konstruert med mest mulig glass, sier Camilla. Alle utvendige ståldetaljer ble malt i en mørk rødbrun farge, mens stålet inne i kabinen ble oksidert. Resultatet er en heis som fremhever omgivelsene og tilfører helheten en ekstra dimensjon.
Med heisen plassert i midten av det gamle trappehuset, leder de moderne elementene blikket mot den opprinnelige trekonstruksjonen. Resultatet er en bærekraftig heisløsning som i generasjoner fremover vil kunne betjene besøkende fra hele verden og gi dem tilgang til å oppleve det unike hotellet.
Storslått historisk interiør kombinert med moderne funksjonalitet
Bærekraftig harmoni
Å utvikle en bærekraftig og skreddersydd løsning for Scandic Holmenkollen Park var til tider utfordrende. Den nye løsningen måtte fungere i harmoni med de fysiske omgivelsene. Prosjektet krevde kreativitet og kompetanse fra både Hydroware og Motum, som er eksperter på komplekse heisprosjekter. Takket være selskapenes erfaring og oppfinnsomhet står den ferdige løsningen nå som en juvel i hjertet av bygningen. Den modulære utformingen sikrer at heisen kan leve videre som en naturlig del av Dragebygget i flere generasjoner fremover.
Når det gjelder bærekraftaspektet i hele renoveringen, er ingenting overlatt til tilfeldighetene. 100 prosent fornybar energi, miljømerkede produkter og utfasing av engangsartikler er noen av tiltakene som er gjennomført for å sikre miljømerking i tråd med Svanens strenge kriterier. Bygningen oppfyller også BREEAM-NOR, Norges ledende miljøsertifisering for bygg. Kyrre Sagen, administrerende direktør i Motum AS, mener valget av heis er i tråd med prosjektets helhetlige ambisjoner.
– Det ligger i vårt DNA i Motum AS å søke utfordrende prosjekter der vi får tenke utenfor boksen. Vi er heldige som ofte blir kontaktet av kunder med spesielle krav til både løsninger, design og kvalitet. I Dragebygget har vi blitt utfordret på mange måter. Planleggingen sammen med byggherrens rådgivere og Hydroware har vært detaljert for å oppnå en installasjon i disse spesielle og raffinerte omgivelsene, samtidig som vi har sikret en smidig gjennomføring av prosjektet. Jeg er stolt av teamet vårt, som har gjort en ekstraordinær jobb – og resultatet har overgått forventningene.
Mikkel Vangsgaard, som representerer eiendomsbesitteren Eiendomsspar og Rica Eiendom, er svært fornøyd med den endelige løsningen og alt det dedikerte arbeidet som er lagt ned.
– Vi er svært fornøyde med installasjonen og med innsatsen som er lagt ned, sier Mikkel Vangsgaard. Alle involverte parter har vist hensyn til både funksjonalitet og estetisk uttrykk, samt forståelse for heisens betydningsfulle rolle i et gammelt og viktig trappehus. Dragebygget og arkitekturen har blitt behandlet med respekt – både når det gjelder det fysiske arbeidet som er utført og i design og detaljer rundt heisen og konstruksjonen. Heisen gir ikke bare en avgjørende funksjon for hotellet, den tilbyr også en interessant vertikal reise gjennom trappehuset.




